Zwyczaje wielkanocne w krajach europejskich

Wielkanocne zwyczaje
Zwyczaje wielkanocne za granicą

Wielkanoc to najważniejsze święto religii chrześcijańskiej. Zmartwychwstanie Chrystusa jest zapowiedzią jego ponownego przyjścia z końcem świata, a także nadzieją wiernych na odkupienie.

Choć wiele tradycji wielkanocnych się powiela, to jednak każdy kraj ma swoje własne obrządki.

W Czechach tylko jeden z dni naszego Wielkiego Tygodnia nazywa się Wielkim- piątek. Środa, czwartek i sobota natomiast odpowiednio noszą nazwy czarna, zielony i biała. Dzielimy z Czechami tradycję Palmowej Niedzieli, choć u nich jest to Niedziela Kwiatowa. W tygodniu, poprzedzającym Wielkanoc organizowane są jarmarki świąteczne, na których można kupić pisanki, figurki, wypieki. W Poniedziałek Wielkanocny tradycją jest smaganie rózgą, uplecioną z gałązek wierzbowych.

Słowacka Wielkanoc wygląda niemal identycznie jak w Polsce. Różnicą jest klekotanie kołatek ,które słychać od czwartku aż do soboty. W tym czasie milkną dzwony. Do koszyczka wkłada się natomiast rózgę, która ma chronić domowników przed złem.

W Hiszpanii i we Włoszech organizowane są Passos- procesje, podczas których wierni, ubrani na czarno, pielgrzymują od kościoła do kościoła. W krajach tych Wielkanoc tratowana jest z ogromną powagą- brak jest tradycji składania życzeń świątecznych.

Święta Wielkiej Nocy hucznie obchodzone są u naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy otrzymują niewielkie podarunki, które przynosi wielkanocny króliczek. Budzącą największe emocje wśród najmłodszych jest tradycja szukania ukrytych przez króliczka czekoladowych jajeczek. W Wielką Sobotę przed każdym kościołem rozpala się ognisko. Ogień zostaje poświęcony a wszyscy zebrani mogą zapalić małą świeczkę i zabrać do domu.

Najważniejszym dniem świątecznym w Wielkiej Brytanii jest Wielki Piątek. Tego dnia odbywa się uroczysta msza, podczas której królowa obmywa stopy poddanym.

Niezmiennie we wszystkich krajach ze świętami Wielkiej Nocy kojarzy się jajko– symbol życia.

Na koniec przedstawimy przykładowe tłumaczenia życzeń świątecznych:

po niemiecku – Frohe Ostern

po czesku – Veselé Velikonoce

po francusku – Joyeuses Pâques

po włosku – Buona Pasqua

po hiszpańsku – Felices Pascuas

po chorwacku – Sretan Uskrs

Wesołych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, a także wiosennego nastroju przy świątecznym stole życzy zespół MIW.