Tłumacz przysięgły-egzamin

Krótka historia języków

JęzykiCzy wiedzieliście, że języki ewoluują niemal zupełnie jak żywe organizmy? Nawet w ciągu naszego życia jesteśmy w stanie zobaczyć, jak stale się zmieniają – wystarczy przyjrzeć się wpływowi mediów i kultury na nasz regularny sposób wyrażania się. Codziennie powstają nowe słowa i zwroty – niektóre z nich po jakimś czasie stają się ogólnie przyjęte i trafiają do słowników. Językoznawcy rozróżniają rodziny językowe, na podstawie których możemy przyjrzeć się językom dzielącym wspólny prajęzyk. Przykładowo, język polski i język słowacki są częścią języków zachodniosłowiańskich, które z kolei należą do języków słowiańskich, zaliczających się do rodziny języków indoeuropejskich. Bliższe przyjrzenie się zawiłemu drzewu języków to fascynująca podróż w czasie i historii, która pozwala nam lepiej zrozumieć skąd pochodzimy, i z którymi narodami mamy wiele wspólnego.

Na jakiej podstawie wyznacza się podobieństwa językowe?

Owe historyczne powiązania badane są na podstawie fonologii, gramatyki i słownictwa. O niektórych językach wiemy niewiele, ponieważ zachowały się tylko nieliczne i mało oryginalne źródła – tutaj określanie związku z innymi znanymi językami staje się prawdziwym wyzwaniem. W wielu przypadkach lingwiści są zgodni – na przykład nie ulega wątpliwości bliskość języka hiszpańskiego z językiem włoskim, jednak inne powiązania są bardziej kontrowersyjne. Niemożliwe (jak na razie) jest też ustalenie istnienia jednego pierwotnego języka, który posługiwali się nasi przodkowie. Być może język używany dziesiątki tysięcy lat temu dziś nie pozostawił po sobie śladu…

Poniższa mapa największych językowych rodzin świata to ciekawa ilustracja, pokazująca pradawne podziały terenu i rozwój podobnych kultur. Skutki tego są nadal bardzo widoczne w dzisiejszym świecie!

Źródło: http://lingvo.info/images/babylon/language_families_map.png

Mapa rodzin językowych na świecie

Blog tłumacza przysięgłego
Krótka historia języków
Tytuł
Krótka historia języków
Opis
Czy wiedzieliście, że języki ewoluują niemal zupełnie jak żywe organizmy? Na jakiej podstawie wyznacza się podobieństwa językowe?
Autor
Korekta
Biuro Tłumaczeń MIW