Praca w biurze tłumaczeń

Jak rozgryźć chiński alfabet?

Dla osób posługujący się alfabetem łacińskim, chińskie znaki najczęściej przypominają tajemnicze hieroglify. Jak zrozumieć co znaczą? 

Od lat chiński uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków do nauki, głównie ze względu na ilość znaków (ponad 50 000, a liczba ta ciągle rośnie – tak jaki i ich złożoność). Pismo chińskie składa się ze znaków odpowiadającym sylabom. Dodatkowo znaki mają jeszcze kolejne znaczenia w połączeniu z innymi, co powoduje wiele trudności dla osób przyzwyczajonych do zasad obowiązujących w pisowni alfabetem łacińskim. To nie koniec trudności, bowiem w  języku chińskim znaczenie sylab zależne jest od tonu, w jakim są wymawiane.

Ale nie martwcie się! Na ratunek przybywa ShaoLan z Tajwanu, która opracowała sposób ułatwiający naukę chińskich znaków poprzez serię grafik przerabiających symbole na rysunki. Dzięki temu możemy uczyć się „składników” pisma chińskiego, a także kultury tego kraju. Nie jest to nauka „wkuwania”, tylko poznawanie klocków, które mają funkcję same w sobie, ale najczęściej stosowane są jako część dużo większej, bardziej skomplikowanej struktury. To prosty i ciekawy sposób nauki, który pozwoli na artystyczne oraz fantazyjne podejście! Proste ilustracje są łatwe do zrozumienia, a skuteczność swojej metody ShaoLan przetestowała na swoich dzieciach – urodzone i wychowane w Anglii miały wiele trudności z nauką języka ojczystego swojej matki. Poprzez zapoznawanie się z kolejnym zestawami symboli pisma chińskiego uczniowie mogą sami tworzyć zwroty czy zdania.

 Jak widać, nauka nowego języka nie musi być nudna ani monotonna! Nie obawiajcie się ilości symboli, które musicie znać – pomimo, iż istnieje ich 50 tysięcy to w języku współczesnym większość tekstów wykorzystuje jedynie od 5 do 6 tys z nich i to znajomość takiej ilości pozwala nauczyć się biegle czytać! Zapoznajcie się z przykładami Chineasy poniżej.

Chineasy_WebV2_FIRE-18 Chineasy_WebV2_TREE-18 Chineasy_WebV2_PERSON-18 Chineasy_WebV2_SUN-10

 

Źródło: https://talk.chineasy.com

Blog tłumacza przysięgłego
Jak rozgryźć chiński alfabet?
Tytuł
Jak rozgryźć chiński alfabet?
Opis
Od lat chiński uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków do nauki, głównie ze względu na ilość znaków. Czy tak jest naprawdę?
Autor
Korekta
Biuro Tłumaczeń MIW