jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii

Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii

Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii (19.01.2019)
Coraz częściej Polacy, szczególnie ci powracający z emigracji ze Zjednoczonego Królestwa, chcą sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii. Bardzo często tamtejsze ceny samochodów używanych są dużo korzystniejsze niż te, które znaleźlibyśmy na polskim rynku. Stało się to również o tyle łatwiejsze, że od 2015 roku Polska dopuszcza do rejestracji pojazdy z kierownicą po prawej stronie, tj. te przystosowane do obowiązującego w Wielkiej Brytanii ruchu lewostronnego. Co więc zrobić, by móc kupić samochód na Wyspach i zarejestrować go u nas?

Początek drogi – Wielka Brytania
Wspomnianą procedurę należy zacząć, jak nietrudno się domyślić, już w Wielkiej Brytanii. Krok pierwszy jest oczywisty – zakup samochodu. Trzeba pamiętać, by sporządzić ze sprzedającym umowę lub posiadać fakturę potwierdzającą transakcję. Następnie trzeba skontaktować się z DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), czyli agencją rządową odpowiedzialną za m.in. pobieranie podatków drogowych czy wydawanie praw jazdy. Mówiąc dokładniej, należy do nich wysłać fragment dowodu rejestracyjnego, w którym mowa o dacie wyjazdu z Wielkiej Brytanii danego pojazdu (może to być data przeszła bądź przyszła). Pamiętajmy, że nawet po wysłaniu takiego dokumentu, jeśli umieściliśmy w nim datę przyszłą, wciąż możemy się poruszać po brytyjskich drogach. Oczywicie pod warunkiem, że pojazd był do tego dopuszczony, a my opłaciliśmy stosowne podatki.

Drugi etap – przystosowanie pojazdu i przegląd techniczny
Aby móc zarejestrować samochód w Polsce, powinniśmy również przystosować pojazd do ruchu prawostronnego tak, aby przeszedł wymagany przegląd techniczny. Należy wymienić lampy przednie, tylne światło przeciwmgielne (które musi znajdować się po lewej stronie), a także licznik (ze względu na różnicę w jednostkach – w Polsce prędkość musi być podawana w kilometrach na godzinę). Po tych przeróbkach należy udać się na badanie techniczne w uprawnionej do tego stacji diagnostycznej. Jego koszt nie jest wysoki, a czas trwania to około godziny. Badanie jest niezbędne, ponieważ diagnosta wyda nam dokument potwierdzający pomyślne zaliczenie przeglądu.

Etap trzeci – przygotowanie dokumentów
Etap trzeci ściśle wiąże się ze sprawami urzędowymi i polega na przygotowaniu wszystkich wymaganych dokumentów. Po pierwsze, należy udać się do tłumacza przysięgłego języka angielskiego w celu wykonania kilku niezbędnych tłumaczeń. Pierwsze i najważniejsze to oczywiście tłumaczenie uwierzytelnione brytyjskiego dowodu rejestracyjnego. Pamiętajmy przy tym, że warto przetłumaczyć cały dowód, ponieważ zawarte w nim uwagi czy dopiski również mają znaczenie. Drugi dokument wymagający tłumaczenia uwierzytelnionego to faktura lub umowa kupna-sprzedaży samochodu, o której już wspominaliśmy. Pamiętajmy, że możemy oczywiście sporządzić umowę dwujęzyczną, jednak niektórzy urzędnicy i tak mogą zażądać tłumaczenia uwierzytelnionego z języka angielskiego, który w tym przypadku jest językiem oryginału.

Po udaniu się do tłumacza przysięgłego należy zadbać o akcyzę lub o dokument poświadczający zwolnienie z niej. Jeśli samochód należał do nas przez co najmniej pół roku przed jego sprowadzeniem, jesteśmy zwolnieni z akcyzy. Trzeba jednak pamiętać, że sam fakt nie jest wystarczający – należy uzyskać jego potwierdzenie, składając odpowiedni wniosek do urzędu właściwego do pobierania akcyzy dla naszego regionu. Jeśli właścicielami jesteśmy krócej, musimy uiścić akcyzę na konto Izby Celnej i uzyskać potwierdzenie przelewu (do wydania dowodu tymczasowego), a następnie potwierdzenie opłaty z systemu puesc.gov.pl, aby otrzymać normalny dowód.

Etap czwarty – urząd
Etap czwarty to etap kończący naszą drogę i odbywa się w urzędzie właściwym do rejestracji pojazdu, najczęściej starostwie powiatowym lub urzędzie gminy. Udając się do takiego urzędu, musimy ze sobą zabrać to, co już uzyskaliśmy, czyli brytyjski dowód wraz z tłumaczeniem uwierzytelnionym, umowę lub fakturę, również wraz z tłumaczeniem, dokument poświadczający opłacenie akcyzy lub zwolnienie z tego obowiązku, a także dokumenty otrzymane od diagnosty po badaniu. Dodatkowo, należy zabrać ze sobą tablice rejestracyjne, wniosek o rejestrację oraz nasz dowód tożsamości. Konieczne będzie także wniesienie odpowiedniej opłaty, która pokrywa koszty wydania tablic rejestracyjnych, naklejki homologacyjnej czy karty pojazdu. Wtedy otrzymamy dowód tymczasowy. Musimy również pamiętać o opłaceniu OC. Maksymalnie w ciągu miesiąca otrzymamy dowód stały oraz kartę pojazdu. Tak dotarliśmy do mety!

Podsumowanie – jak sprowadzi samochód z Wielkiej Brytanii

Podsumowując, gdy sprowadzamy samochód z Wielkiej Brytanii musimy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Załatwieniu wszystkiego jak należy z brytyjskim urzędem DVLA, o przetłumaczeniu u tłumacza przysięgłego języka angielskiego umowy kupna-sprzedaży lub faktury oraz dowodu rejestracyjnego. Wreszcie przystosowaniu pojazdu i przejściu badania technicznego, opłaceniu akcyzy lub uzyskaniu dokumentu poświadczającego zwolnienie z niej itp. Wtedy rejestracja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii w Polsce nie powinna stanowić żadnego problemu.

Blog tłumacza przysięgłego
Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii
Tytuł
Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii
Opis
Coraz częściej Polacy, szczególnie ci powracający z emigracji ze Zjednoczonego Królestwa, chcą sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii. Jak sprowadzić samochód z Wielkiej Brytanii? Omawiamy kroki jakie należy wykonać by móc kupiony na Wyspach samochód zarejestrować u nas.
Autor
Korekta
Biuro Tłumaczeń MIW