Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - młodzieżowe słowa 2022, czyli essa, odklejka

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – jakie słowo zwyciężyło?

W ostatnich dniach poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. MSR to plebiscyt organizowany przez wydawnictwo PWN oraz UW, a jego celem jest wybór, jakie młodzieżowe słowa 2022 były popularne wśród młodych. Słowa zgłosić może każdy. Spośród nich jury wybiera 20, które przechodzą do drugiego etapu. Następnie internauci głosują i wybierają swojego faworyta. Specjalną nagrodę przyznaje również jury, wskazując najciekawsze ich zdaniem słowo.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – zwycięzca

Do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wysłano prawie 125 tysięcy zgłoszeń, co przełożyło się na ponad 8 tysięcy słów i wyrażeń. Spośród nich jury wybrało te, które pojawiały się najczęściej i były zgodne z regulaminem konkursu. Nie mogły być więc wulgarne, obraźliwe, nawołujące do przemocy czy odnoszące się do konkretnych osób. Głosami ponad 250 tysięcy internautów wyłoniono faworyta. Zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 zostało słowo „essa”.

Co znaczy essa – Młodzieżowe Słowo Roku 2022

Co znaczy essa, czyli Młodzieżowe Słowo Roku 2022? To wyraz stosowany najczęściej jako wykrzyknik, który ma oznaczać radość, tryumf czy inne pozytywne emocje. Co ciekawe, przyjmuje również formę gestu oraz emotikonu, więc niewątpliwie jest uniwersalny w użyciu. Może służyć jako przywitanie oraz pożegnanie. W szerszym znaczeniu tego słowa zawiera się również konkretny styl życia. Polega on na byciu na luzie, byciu szczęśliwym, cieszeniu się sukcesami i ignorowaniu porażek.

Jak powstało to stosunkowo nowe słowo? Geneza słowa essa nie jest do końca oczywista, jednak najczęściej uznaje się, że rozsławił je raper Winicjusz Wini Bartków. Zawarł słowo „essa” w swoim utworze po tym, jak usłyszał je podczas jednej z imprez. Wyjaśniając, co znaczy essa, raper odparł, że jest to właśnie wyrażenie radości i zadowolenia.

Co Młodzieżowe Słowo Roku 2022 mówi o młodych

Językoznawcy są zgodni co do tego, co Młodzieżowe Słowo Roku 2022 mówi o młodych. Cieszy ich, że plebiscyt wygrało słowo pozytywne. Mimo trudnych lat za nami, w młodzieży wciąż jest więcej pozytywnych emocji. Lingwistka Anna Wileczek zauważa również, że to kolejne wcielenie filozofii „Carpe diem”. Młodzi chcą właśnie żyć na essie, czyli czerpać ile się da z rzeczy przyjemnych i nie przejmować innymi. Essa wydaje się więc być nie tylko słowem popularnym wśród młodych, ale i oddającym ich ducha.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - młodzieżowe słowa 2022, czyli essa, odklejka

Młodzieżowe słowa 2022

W plebiscycie pojawiły się jednak również inne popularne młodzieżowe słowa 2022. Dużo głosów oddano na slay, łymyn, betoniarza oraz NPC. Warto samodzielnie zapoznać się z ich znaczeniami, jednak na pierwszy rzut oka widać pewne trendy. Aż trzy z czterech tych słów to słowa anglojęzyczne (NPC to skrót od non-playable character). Wyraźnie pokazuje to, że angielski to lingua franca naszych czasów. Widać, ile osób mówi po angielsku i przenosi wyrażenia na grunt języka polskiego.

Co to jest odklejka – pochodzenie

Nagrodę Jury otrzymało jednak słowo pochodzenia polskiego, które również cieszyło się popularnością. Słowo to brzmi „odklejka”. Co to jest odklejka? To stan oderwania od rzeczywistości, życia w swoim świecie. Słowo to przyjmuje różne formy, np. przymiotnikową – mówimy, że ktoś jest odklejony. To słowo funkcjonuje w obiegu zdecydowanie dłużej niż essa, ale niedawno zyskało na popularności.

Słowo roku a tłumaczenia specjalistyczne

Czy słowa pojawiające się w plebiscycie na słowo roku powinny być wplatane w tłumaczenia specjalistyczne? Zdecydowanie! W jakiej formie – można by spytać. Zapewne najszybciej pojawią się one w tłumaczeniach audiowizualnych bądź literackich. Scenarzyści oraz pisarze prawdopodobnie wykorzystają tego typu słowa w formie wypowiedzi młodych bohaterów. Takie tłumaczenie to niewątpliwie wyzwanie, być może mniejsze w przypadku słów pochodzenia anglojęzycznego.

Młodzieżowe słowa 2022 – podsumowanie

Poznaliśmy więc młodzieżowe słowa 2022. Plebiscyt co roku wywołuje spore kontrowersje. Językoznawcy zastanawiają się, czy oddaje rzeczywisty młodzieżowy slang. Wydaje się, że essa to słowo używane przez młodzież, podobnie jak zwycięzcy poprzednich edycji tacy jak dzban czy jesieniara. Czy zostanie z nami na dłużej, czy zniknie wraz z nastoletnimi latami tych, którzy ją wybrali? Czas pokaże.

Blog tłumacza przysięgłego
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – jakie słowo zwyciężyło?
Tytuł
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – jakie słowo zwyciężyło?
Opis
W ostatnich dniach poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2022. MSR to plebiscyt organizowany przez wydawnictwo PWN oraz UW, a jego celem jest wybór, jakie młodzieżowe słowa 2022 były popularne wśród młodych.
Autor
Korekta
MIW